HABERLER & DUYURULAR

BURSLULUK SINAVI 2018 TÜM SINIFLAR SORULAR VE CEVAP ANAHTARLARI
.....................................................
PYBS SINAVINI KAZANMAK NEDEN ÖNEMLİ?
.....................................................
NEDEN ÇIKMIŞ SORULARI TOPTAN ÇÖZMEK GEREKİR?
.....................................................
KİTAPLARIMIZI NASIL FAYDALI KULLANABİLİRSİNİZ?
.....................................................

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

NEDEN ÇIKMIŞ SORULARI TOPTAN ÇÖZMEK GEREKİR?   05.01.2016


 

Sevgili Öğrenciler ve Kıymetli Öğretmenler,

 

Yeni eğitim öğretim sistemi, “kazanım” merkezli bir anlayışın ürünüdür. Her bir “kazanım” hücreleme yöntemine göre öğrenciye kazandırılmaktadır. Başka deyişle, hücrenin çekirdeğini “kazanım” oluşturmaktadır. Bu bağlamda dersler ünitelere, üniteler alt başlıklara, alt başlıklar da daha küçük birimlere bölünerek öğretilmektedir.

 

Aslında aynı işlem, insanlık tarihi boyunca uygulanmaktadır. Söz gelimi, sofradaki yemeği tabaklara, tabaklardan kaşıklara, kaşıklardan çiğnenmiş ve daha da ufalanmış olarak mideye göndeririz. Maddeten beslenmek nasıl böyle ise zihnen beslenmenin -öğrenmenin- de buna benzediği, 17. yüzyılda Descartes tarafından ifade edilmiştir. Ünlü düşünür, felsefesinin dört ilkesinden biri olan “bütünü parçalara ayırmak yoluyla öğrenme”yi esas almıştır. Böylece anlaşılması zor olan konular basit parçalara ayrılarak teker teker öğrenilir. Zihinde yapboz (puzzle) parçalarını birleştirir gibi hücreleri (kavramları) birleştirerek bütünü tam olarak görebiliriz.

 

İnsan zihni bir konunun dört bir yanını aynı anda görebilirse veya konuya üstten bakabilirse konuyu tam olarak anlayabilir, öğrenebilir. Aksi hâlde hücreler dokuya, doku organa, organ organizmaya dönüşmezse canlı, tam olarak anlaşılmaz, görülmez. Bu nedenle bizler bu çalışmamızda, öğrencilerimizin bütünü bir arada görmelerini istedik. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 

1.  Çoğu öğrenci, tüm hücreleri tam öğrenemeyebilir.

2. Öğrencilerin geneli, yapboz parçalarını doğru yere koyamayabilir.

3. Çok sayıdaki hücre, öğrenciyi endişelendirebilir.

4. Kimi öğrencilerin zihin yapısı “bütünü” görmeye daha yatkın olabilir.

5. En önemlisi “resmi bütün olarak görmek” zihnin şüpheli sorularına kalıcı ve net cevaplar verir.

6. Ayrıca bu çalışma 2016 PYBS’ de çıkacak sorulara; zorluk ve kullanılan dilin benzerliği açısından en yakın olan gerçek sınavlardan oluşmaktadır.

 

Sevgili Öğrenciler,

 

PYBS’de çıkmış soruları özgün ve pratik çözümleriyle bulacağınız, bu takım ürünü çalışmanın sizi başarıya ulaştırmasını diliyoruz.

 

Eğitim camiasının içinde olan öğrenci, öğretmen ve velilerimize bizleri tercih ettikleri için teşekkür eder, esenlik ve başarılar dileriz.

5 MİNERAL YAYINLARI

Toplam Çoğul: 25676539  •   Toplam tekil: 391525  •   Bugün Çoğul: 83  •   Bugün Tekil: 39  •   Sitede 1 Kisi Aktif © 2012 Beş Mineral Yayıncılık | Designed by Egemen
SBS ve PYBS Yayınları - SBS, PYBS Soruları ve Çözümleri - SBS ve PYBS Hazırlık Seti - Beş Mineral - SBS Puan Hesaplama